Jedná se o nejčastější typ firmy, působící v ČR. Společníci ručí za závazky do výše vkladu, nikoli celým svým majetkem jako v případě, že podnikají jako OSVČ, osoby samostatně výdělečně činné. Nejnižší vklad, základní kapitál je zákonem umožněn už od jedné koruny. Všeobecně se však doporučuje mít základní kapitál ve výši 200 tisíc korun a vyšší. Čím vyšší je, tím firma působí důvěryhodněji.
Společnost může být založena jediným společníkem nebo může být společníků více. Důležité je vědět, že po sepsání společenské smlouvy a podepsané u notáře společnost je založena, vzniká však okamžikem zápisu do obchodního rejstříku.
Samotný proces založení firmy není jednoduchý, vyžaduje znalost problematiky. Pokud nechcete riskovat a nejste si jisti, můžete se obrátit na některou z firem, které se zakládáním společností a dále i jejich správou, zabývají.
Prvním krokem k založení společnosti je sepsání Společenské smlouvy. Tu musí ověřit a potvrdit notář, i proto je vhodné obrátit se na něj se žádostí o sepsání této smlouvy. Součástí společenské smlouvy musí být název a sídlo firmy, její předmět činnosti a výše základního vkladu s uvedením konkrétní částky u každého ze společníků, ať už je společníkem právnická nebo fyzická osoba. Dále pak smlouva definuje jednatele a způsob jejich jednání jménem společnosti, určuje správce vkladu a členy dozorčí rady, je-li zřizována.
U rejstříkového soudu se následně podává všemi jednateli podepsaný, s ověřeným podpisem, Návrh na zápis do Obchodního rejstříku. Tento zápis vás může nějakou dobu zdržet od podnikání, může trvat několik měsíců, záleží na vytíženosti konkrétního soudu. Okamžikem zápisu do Obchodního rejstříku společnost vzniká, toto rozhodnutí rejstříkového soudu se doručuje doporučeně poštou.
Po založení společnosti je vaší první povinností registrace u místně příslušného finančního úřadu.