Tolice vojtěška je v arabštině známá coby alfalfa, což v překladu znamená praotec všeho jídla. Skutečně bychom tuto na první pohled obyčejnou rostlinu mohli takto považovat – obsahuje velké množství živin, což v podobě klíčků platí dvojnásob. A možná i proto se stává stále populárnější.
V lidovém léčitelství je tolice vojtěška velmi oblíbená. Pomáhá v boji proti zánětům, posiluje imunitu, prospívá srdci, podporuje správné zažívání, ulevuje močovému ústrojí, zlepšuje kvalitu pleti, nehtů a vlasů, urychluje hojení ran, snižuje hladinu LDL cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Ženám pomáhá při bolestivé menstruaci a tlumí negativní příznaky menopauzy.
Původem alfalfa pochází z jihu a středu Asie, dnes již je ale rozšířena po celém světě. Původně byla pěstována pro hospodářská zvířata jako výborné krmivo, díky čemuž si získala označení kraví nebo býčí tráva. Dodnes ji lidé ve svých hospodářstvích dávají králíkům ve formě granulí. Jak postupoval čas, přišli lidé na to, že z ní mohou mít také užitek.
Vojtěška je rostlina vysoká až 50 cm a svým vzhledem hodně připomíná nám více známý jetel luční. Kromě zelených, trojcípých listů má totiž podobný také tvar i barvu květu – fialovou. Pro náš organismus má mnoho prospěšných látek: vitamín K a C, vápník, kyselinu listovou a další. Tyto látky pomáhají omezovat pocit hladu, čímž se stává vyhledávanou u osob snažících se zhubnout.
Hitem poslední doby jsou klíčky a výhonky různých rostlin. Klíčky této rostliny jsou nejen velmi nutričně výživné, navíc jsou velmi chutné. V této podobě se konzumuje syrová buď jen tak, na pečivu, v salátech či jiných jídlech, v sušené podobě se pak může přidávat také do nápojů, smoothie, jogurtů či ji vypít ve formě nálevu.
Nedoporučuje se konzumovat těhotným ženám a lidem trpících poruchou srážlivosti krve (kvůli vitamínu K, který krev ještě více rozřeďuje).