Byli jste se někdy podívat v Kanadě, například v provincii Yukon Territory? Pokud ne, a nemáte to ani v plánu, pak bychom vám rádi naznačili, že tato země je proslulá stavebními technologiemi dřevostaveb. Lidé tu běžně žijí i ve větších městech tak, že tam naleznete domy zhotovené ze dřeva. U některých to ani podle fasády na první pohled nepoznáte, jiné se tím ale vůbec netají a spatříte i dřevěný obklad zvenčí stavby.
Toto je možná pro některé z vás příliš silné kafe. Stavět nový dům, proč ne, ale bez cihel a malty to přece není stavba, ale králíkárna! Tento mýtus je tu natolik rozšířený, že přímo ovlivňuje veřejné https://www.mkcr.cz/verejne-zakazky-85.html mínění, jemuž nahrává i minulost stavět domy výhradně z cihel či tvárnic. Dřevostavba však může překvapit každého, kdo neočekává, že by jej mohla něčím vůbec překvapit.
Nebezpečí požáru – možná bude pro vás překvapením to, že když vzplane dřevěný trám, nehoří tak, jako papír v kamnech nebo zapálená sirka, větší rozměry trámů totiž spíše postupně zuhelnatí (dochází tu k jevu podobném při výrobě dřevěného uhlí) a nakonec se plameny na zuhelnatělém trámu mohou i samy uhasit. Paradoxně tak dřevěný trám při požáru vůbec nemusí shořet, zatímco ocelové nosníky při teplotách nad čtyři sta stupňů Celsia mění své pevnostní charakteristiky, protože se v důsledku ohřevu na tak vysokou teplotu změní jejich krystalická mřížka – ocel změkne a nemusí pak dostatečně odolávat tlaku stavebního materiálu, takže se třeba propadne strop.
Tepelná izolace – nejlepší firmy na dřevostavby vám potvrdí, že dřevo je vynikající tepelný i hlukový izolant, a že se tyto materiály velmi dobře dodatečně zateplují. Dřevostavba pak může zvenčí vypadat i tak, že byste vůbec neřekli, že to není dům z cihel. A při výstavbě lze pak využít i další nehořlavé materiály, jako například sádrokarton nebo izolační kamennou vlnu.